Napriek tomu, že prezident Mubarak sa vyjadril, že proti protestujúcim nebude zakročovať, situácia v krajine sa vyhrocuje. Tento piatok bol zavedený nočný zákaz vychádzania, polícia a armáda dostala príkaz zakročiť proti demonštrantom. Prezident nechal vyhlásiť zákaz vychádzania v provinciách Káhira, Alexandria a Suez.
Ozbrojené zložky dostali príkaz kooperovať s políciou a zabrániť ničeniu verejného a súkromného majetku. Napriek zákazu však vyšli do ulíc tisíce ľudí a začali podpaľovať budovy. Podľa agentúr tisíce ľudí zaútočili na ministerstvo zahraničných vecí a na budovu štátnej televízie.
Strety demonštrantov s políciou si vyžiadali doposiaľ 410 zranených. Podľa lekárov boli medzi nimi aj pacienti so strelnými zraneniami.
V meste Suez si demonštrácie vyžiadali prinajmenšom už dve obete. Dav podpálil obrnené vozidlo a policajnú stanicu.
Protestujúci v Káhire vyzývali transparentmi ozbrojené zložky, aby sa k nim pridali. Tieto boli rozmiestnené v uliciach hlavného mesta. Piatkové demonštrácie, ktoré zachvátili veľké egyptské mestá, boli doteraz najväčšími za posledné dni. Egypťania vyzývajú prezidenta, aby sadol na lietadlo a odletel preč.
Situácia v Egypte vyzerá tak, že sa plne vymkla vláde spod kontroly. Z pokojných protestov, do ktorých prezident sľúbil nezasahovať sa začali stávať násilné strety medzi demonštrantami a políciou. Väčšina protestov bola pohotovo organizovaná prostredníctvom internetových sociálnych sietí. Vláda sa rozhodla proti tomu zakročiť a odstavil v krajine internet, mobilné telefóny a sms služby. Práve prostredníctvom Facebooku a Twitteru boli v Egypte organizované demonštrácie. Od dnešného dňa boli však tieto elektronické spojenia prerušené. Ak sa teda chcete spojiť s niekým v krajine prostredníctvom internetu alebo smsky, pravdepodobne sa vám to nepodarí.
Spojené Štáty sa vyjadrili o situácii v Egypte ako o znepokojivej a vyzvali tamojšiu vládu, aby umožnila pokojné demonštrácie. Vláda by mala podľa slov amerického hovorcu ministerstva brať ľudí ako partnerov a nie ich zastrašovať.
Amon Aran, expert pre Blízky východ na Londýnskej univerzite, sa vyjadril pre Aljazeeru, že egyptský bezpečnostný aparát je stavaný na udržanie politického režimu v krajine. To, že dokáže zakročiť proti politickým disidentom sme videli v posledných dňoch. Podľa jeho slov je otázne aj to, či hlasité davy dokážu v skutočnosti aj sformovať opozíciu, keby k pádu vlády došlo.
Zdroj: Aljazeera