Americká a francúzska ambasáda v hlavnom meste Sýrie Damasku sa v pondelok stali terčom útoku pro-vládnych demonštrantov, čo odsúdili predstavitelia oboch krajín.
Podľa očitých svedkov demonštranti vyvesili sýrsku vlajku na americkom diplomatickom komplexe a na steny sprejovali hanlivé grafity označujúce amerického ambasadora ako psa. Dav, ktorý sa vrhol na americkú ambasádu musel byť následne rozohnaný strážou z radov americkej námornej pechoty. Podľa vyjadrení ambasády, nikto zo zamestnancov nebol zranený, no pomalá reakcia sýrskych bezpečnostných zložiek mala za následok poškodenie budovy, kde ambasáda sídli.
V rovnakom čase sa protesty obrátili aj proti francúzskej ambasáde, kde ochranka spustila varovnú paľbu do vzduchu, aby dav odvrátila. Traja protestujúci tu mali byť údajne zranení po tom, čo ich stráž zbila obuškami.
Podľa slov novinárky televízie Aljazeera, Ruly Amin, je v Sýrii natoľko zvýšená ostražitosť, že sa protestujúci nemohli dostať tak blízko k ambasádam bez povolenia zo strany vlády.
Útoky na ambasády prišli len pár dní potom, ako francúzsky a americký ambasadori navštívili jedno z opozičných centier, mesto Hama. Sýrska vláda tento krok nazvala zásahom do vnútorných záležitostí štátu.
Robert Ford, americký veľvyslanec, kritizoval vládu za tvrdé zásahy voči protivládnym demonštráciam, zatiaľ čo polícia nezasahuje vôbec voči provládnym demonštrantom. „9. Júla provládna skupinka hádzala kamene na ambasádu , pričom spôsobila škody. Títo demonštranti sa priklonili k násiliu, na rozdiel od pokojných demonštrácií v Hame,“ povedal Ford. „ Ako ironické je, že sýrska vláda necháva prebiehať protiamerické demonštrácie bez zásahu, pričom bezpečnostné zložky inde mlátia pokojných demonštrantov nesúcich olivové ratolesti.“
Podľa jeho slove, v Hame nevidel žiadne ozbrojené gangy. Dodal, že súčasná kríza nie je o Spojených štátoch ale o Sýrčanoch, o ľudských právach a dodržiavaní zákonov.
Biely dom aj naďalej protestuje proti brutálnym zásahom voči protestujúcim, ktoré si údajne už vyžiadali 1600 obetí zo strany demonštrantov a 350 členov bezpečnostných zložiek.
Spojené štáty nemali svojho veľvyslanca v Damasku po dobu piatich rokov, ako reakciu na podozrenie, že Sýria zohrala rolu v zavraždení libanonského premiéra.
Zdroj: Aljazeera