Veľká väčšina Afgáncov podporuje snahu vlády o mierové rozhovory s Talibanom. Táto skutočnosť vyplynula z prieskumu medzi obyvateľmi, ktorý označili nestabilitu za najväčší problém krajiny spoločne s vysokou nezamestnanosťou a korupciou.
Až 83 % dospelých Afgáncov podporuje snahu zaistiť bezpečnosť krajiny vyjednávaním s ozbrojenými, protivládnymi skupinami. Na porovnanie rovnakú snahu podporovalo minulý rok len 71 % populácie. Zaujímavými číslami sú nepochybne aj sympatie k ozbrojeným opozičným skupinám. Kým pred rokom s nimi nesympatizovalo 36 % Afgáncov, dnes sa číslo prehuplo cez polovicu populácie a zastavilo na 55%. Napriek tomu veľká väčšina podporuje program, ktorý by mal bojovníkom Talibanu pomôcť vrátiť a zaradiť sa do normálneho života, ak sa vzdajú zbraní.
Afgánsky prezident Hamíd Karzaj vidí v zmierení najvyššiu prioritu a spoločne s mierovou radou sa snažia nájsť politické riešenie vo vojne. Predstavitelia vlády aj severoatlantickej aliancie v Afganistane potvrdili, že nadviazali kontakt s niektorými významnými členmi povstalcov, ale do tohto momentu neprebehli žiadne mierové rokovania. Taliban poprel, že by sa niektorí z jeho hlavných veliteľov rozprávali s vládou.
Najväčšia podpora pre mierový proces je pochopiteľne v oblastiach najviac postihnutých bojmi. Vo východnej časti krajiny sa boje zostrili od júla po tom, ako sa NATO aj afgánska armáda rozhodla získať kontrolu nad oblasťami pod správou Talibanu.
V prieskume sa ukázalo, že 20% afgánskych žien je proti akejkoľvek dohode s Talibanom (mužov, ktorí sa vyjadrili podobne bolo len 12%). Ženy majú obavy, že prípadná budúca vláda v ktorej by sa mohli ocitnúť predstavitela Talibanu by obmedzila niektoré ich práva.