Najmenej päť ľudí sa zranilo a niekoľko desiatok skončilo vo väzení po piatkovej demonštrácii v Kuvajte, na ktorej sa polícia dostala do potýčky s davom „občanov bez občianstva“ dožadujúcim sa svojich práv.
Policajné jednotky použili pri zákroku vodné delá, slzný plyn, obušky a dymovnice so snahou rozptýliť dav asi 500 demonštrantov, po tom ako sa odmietli rozísť. Záchranné zložky informovali o najmenej piatich zranených z toho jeden prípad opísali ako ťažký. Desiatky ľudí skončili po neuposlúchnutí výzvy vo väzení.
Okolo 300 „Arabov bez štátu“, ktorý žijú v Kuvajte bez občianstva začalo protest krátko po skončení piatkovej modlitby v meste Jahra, asi 50 kilometrov od hlavného mesta Kuwait City. Dožadovali sa nielen svojich práv, ale aj občianstva, ktoré by im prinieslo výhody aké si užívajú Kuvajťania. Onedlho sa dav ľudí rozrástol na tisícku a pokojná demonštrácia sa za silnej prítomnosti polície zvrhla na násilie.
Niektorí protestujúci držali v rukách svätý Korán a výkrikmi „Alláh Akbar“ sa snažili upútať na seba pozornosť, aby sa začali riešiť ich požiadavky. Problémy „občanov bez občianstva“ sa tiahnú už dlhé roky, ale po tom ako viaceré oblasti islámskeho sveta zachvátila vlna protestov, rozhodli sa vo svojom boji pokračovať. Mnohí mávali kuvajtskými vlajkami a portrétmi vládcu Šejka Sabáha. „Ľudia chcú svoje základné práva na vzdelanie, zdravotníctvo a prácu“ ozývalo sa zo zhromaždeného davu.
Bezpečnostné jednotky sa ich márne snažili presvedčiť, aby protest rozpustili a situácia sa vyhrotila po tom ako niektorí z demonštrantov začali hádzať kamene na policajtov s obuškami a slzným plynom. Viac krát dvíhali slogany namierené proti Salíhovi al-Fadhaláhovi, ktorého vymenovali do čela nedávno zloženej komisie zaoberajúcej sa týmto problémom.
„Chceme aby sa s demonštrantmi z radov „neobčanov“ zachádzalo mierumilovne a varujeme orgány pred použitím násilia a zatýkania protestujúcich“ povedal vo svojom vyhlásení predseda islamskej strany Džamán al-Harabš. „Protesty sú legitímne, pretože vláda je zodpovedná za zlyhanie pri riešení tohto problému.“ dodal jeho vyhlásenie Daifalláh Buramia.
Odhaduje sa, že v Kuvajte žije okolo 100 000 Arabov bez kuvajtského občianstva. Podľa seba majú na občianstvo právo, avšak vláda oponuje tým, že ich predkovia pochádzajú zo susedných krajín a tým pádom nie sú právoplatnými občanmi. V roku 2000 proti nim Kuvajt začal viesť kampaň odobratím základných práv v snahe donútiť ich priznať svoje pôvodné občianstvo. Mnoho z nich nemá práve spraviť si vodičský preukaz a rovnako nedostanú pri narodení svojich detí rodný list, pri úmrtí svojich príbuzných im nevystavia úmrtný list a pri svadbe sa tiež musia zaobísť bez právoplatných potvrdení. Vďaka reštrikciám kuvajtskej vlády žije väčšina z nich v jednoduchých až základných podmienkach. Pre porovnanie občan Kuvajtu s občianstvom má v krajine bohatej na ropu priemerný mesačný príjem okolo 2500 euro. Problém s „neobčanmi“ sa začal vynárať v roku 1959 kedy sa začali vymedzovať hranice medzi krajinami. Dovtedy tu žili Beduíni, ktorí mali vo zvyku migrovať, presúvať sa krajinou a žiť bez hraníc. Tie ľudí rozdelili a dostali sa tak na okraj spoločnosti.