Vodná fajka – od kokosovej škrupinky po stotisícové majstrovské dielo

Vodné fajky patria k Blízkemu východu rovnako ako zvuk muezínov, orientálne trhy a pouliční predajcovia. V každom meste Východu nájdeme kaviarne. Okolo malých stolov vysedávajú muži zabratí do rozhovoru a ležérne poťahujúci z vodných fajok.

Kedy sa objavili v Oriente vodné fajky, je dnes už veľmi ťažké určiť. Odborníci sa zhodujú, že to bolo niekedy v 16. storočí v Indii. Tu nám končia posledné písomné zmienky. V Indii sa vodnej fajke vravelo huqqa, z čoho pravdepodobne vzniklo anglické slovo hookah.

394px-Ernst_Rudolf_Smoking_The_HookahIndia sa neskôr stala súčasťou Britského impéria, čo malo za následok import tabaku a jeho využitie pri fajčení vodnej fajky. Z Indie sa dostali vodné fajky ďalej do Perzie a Osmanskej ríše, teda aj do arabského sveta, kde sa rýchlo udomácnili. V severnej Afrike a Egypte pomenovali vodnú fajku šíša, od perzského slova pre sklo. Na Blízkom východe sa udomácnil názov nargila.

Tabak pre vodné fajky sa od klasického fajkového a cigaretového tabaku podstatne líši. Muassal, ako sa nazýva tabak do vodnej fajky po arabsky, je sirupová látka skladajúca sa z melasy a glycerolu. K typickým príchutiam  patrí jablko, hrozno, citrón, pomaranč, marhuľa mäta, ruža, višňa, mix ovocia, ale na trhu sú aj netradičné príchute ako čokoláda, kapučíno, príchuť gumových medvedíkov a mnohé iné.

Vodná fajka je praktický nástroj na prečistenie a ochladenie tabakového dymu, no často jej dopriali výrobcovia aj zaujímavé umelecké prevedenie. Šírenie vodnej fajky sa neskončilo na Blízkom východe. Zakrátko sa dostala do Európy a Ameriky na západe a ďalekej Ázie na východe. Predpokladá sa, že pôvodne boli vodné fajky vyrábané z kokosových orechov, čomu nasvedčuje zaužívané pomenovanie pre vodnú fajku- nargila. Pôvodný význam tohto slova v perzštine je práve kokosový orech. Dnes sa štandardne skladá vodná fajka zo sklenenej nádoby, kovového tela, taniera, hlinenej korunky a gumenej hadice.

 

nargila

 

Na trhu sú ponúkané malé vodné fajky (25-50 cm) , stredné vodné fajky (50-65 cm) a veľké vodné fajky (65 – 100 cm). Pre tých, ktorí sa boja prenášať sklenenú fajku, existujú varianty vyrobené z plastu. K šíše zároveň patria rôzne orientálne doplnky.

Pre úplných fajnšmekrov existujú aj celkom iné vystavné kúsky, ako napríklad táto strieborná vodná fajka z viktoriánskeho Anglicka z roku 1877 za cenu 1450 amerických dolárov, ktorú možno právom považovať za zberateľský kúsok.

 

viktorian

 

Úplný strop predstavuje šíša od švédskej značky Desvall za cenu neuveriteľných 100 000 amerických dolárov. High-endová vodná fajka je ručne vyrobená z keramiky, fúkaného kryštálu, zdobeného Swarovského kryštálmi, 24 karátovým zlatom a ručne šitou pravou kožou.

 

desvall-shisha

 

Jedná sa naozaj o majstrovské dielo na trhu, ale povedzme si úprimne, stanovenú cenu sú ochotní zaplatiť asi len príslušníci horných „desaťtisíc“. Najlepšie je si dopriať chute Orientu z klasickej vodnej fajky.

 

Vodné fajky pre každého nájdete na smokeshop.sk

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.