Tunisko sa rozhodlo preložiť svoje prvé voľby od odchodu bývalého prezidenta Ben Alího na október, pretože zatiaľ neboli vytvorené podmienky pre nové voľby.
Správu o preložení plánovaného termínu oznámil premiér krajiny na tlačovej konferencii v stredu. Voľby boli naplánované na 24.júl, ale komisia zaoberajúca sa voľbami navrhla už minulý mesiac, aby sa dátum posunul. Podľa ich výsledkov je treba zabezpečiť lepšie podmienky a tiež obnoviť registráciu voličov. Ako sa ukázalo veľkým problémom je databáza voličov v ktorej chýbajú cca. 3 milióny ľudí a stovky či tisícky ďalších nemajú žiadne identifikačné doklady.
Tuniská snaha o demokraciu je pod drobnohľadom, pretože práve odtiaľto sa začali šíriť zmeny, ktoré postihli viacero arabských krajín a dostali súhrnné pomenovanie „Arabská jar.“. Aj na základe toho sa stretol kabinet a premiér krajiny Beji Caid Essebsi oznámil, že voľby sa uskutočnia 23.októbra.
Tí, ktorí podporovali júlové voľby vytiahli argument, že je dôležité mať voľby čo najskôr, aby sa priniesla politická stabilita krajiny, ktorá sa ešte stále miestami otriasa občasnými nepokojmi či lokálnymi erupciami násilia. Druhá strana oponuje lepšou prípravou dôležitých volieb v krajine, ktorá bola dve desaťročia pod rukou prezidenta Ben Alího. Počas jeho 23-ročnej vlády existovala jediná strana RCD, ktorá vládla krajine a ostatné opozičné strany plnili skôr symbolickú funkciu. Dnes je bývalá vládna strana RCD rozpustená. Po odchode bývalého prezidenta Tuniskom otriasla vlna nových politických strán a dodnes sa ich zaregistrovalo až 81.