Všetko dobré do nového roku

Opäť sa dostávame k Silvestru, tentokrát v roku 2013 a stále ešte spoločne. Už niekoľko rokov sa nám darí držať web BlizkyVychod.eu nažive a Vy sa nám za to odmeňujete pravidelnou návštevnosťou. Sme Vám za to nesmierne vďační.

Entuziazmus, s ktorým sme začínali v marci 2010, nám nevyprchal, avšak dostal od roku 2011 trpkú príchuť. Vznikli sme s cieľom propagovať Blízky východ u nás, prinášať ľuďom nové vedomosti, stierať stereotypy a podporovať čitateľov v cestách na Východ. Všetko sa nám v arabskom svete trocha skomplikovalo  po roku 2011 a mnohé miesta, ktoré sme propagovali, dnes už navštíviť nemôžete alebo celkom zanikli. Aj napriek tomu ale veríme, že Blízky východ stojí za návštevu, veríme, že sa v nepokojných regiónoch situácia postupne upokojí a Vy sa vydáte na ich prieskum bez obáv.

Rok 2013 priniesol na Blízkom východe mnoho zaujímavých udalostí. Pravdepodobne najsledovanejším ostáva sýrsky konflikt, ktorý sa dostal do svojho tretieho roku trvania a doposiaľ si vyžiadal okolo 150 000 obetí. S napätím sme sledovali jeho vývin a dôsledky eskalujúceho násilia, vrátane chemických útokov. Tie takmer vyvolali americkú vojenskú intervenciu do krajiny.

Egypt, ako príklad úspešnej revolúcie, neostal pokojný nadlho. Situácia v krajine sa začala vyvíjať v prospech politického islamu, za nespokojnosti časti obyvateľstva. Nenaplnené sľuby a nevhodná politika viedli k protestom a k zosadeniu prezidenta Morsiho, označovanému aj za vojenský prevrat. Sinajský polostrov sa stal nebezpečným miestom, kde viackrát musela zasahovať armáda. Zo zlej situácie sa stávala ešte horšia, ku koncu roka sme boli svedkami viacerých bombových útokov v Káhire, stretom medzi Moslimským bratstvom a bezpečnostnými zložkami, ktoré si vyžiadali desiatky obetí.

Žiaľ tragické udalosti prezvučia tie pozitívne a inak tomu nebolo ani v prípade útokov hnutia al-Šabáb na obchodné centrum v Nairobi, pri ktorom prišlo o život 72 ľudí a ďalších 175 bolo ranených.

K tým pozitívnym zmenám môžeme bez obáv zaradiť výsledky prezidentských volieb v Iráne. Víťazom sa stal klerik Hassan Rouhani. Od jeho zvolenia nastali zmeny v iránskej zahraničnej politike a prejavili sa snahy o obnovenie vzťahov medzi Iránom a západným svetom.

Blízky východ ale nie je len temné miesto plné teroru. Musíme si uvedomiť, že popri tých všetkých trhákoch titulných strán novín, je to miesto bežného života 300 miliónov ľudí, nositeľov rozličných, prastarých a nádherných kultúr. Nám momentálne neostáva nič iné, len zaželať celému regiónu lepší rok 2014, veľa mieru, pokoja a prosperity. Krv nie je voda, ale Blízky východ potrebuje teraz jednoznačne viac vody ako krvi.

Vám milí čitatelia želá celá redakcia všetko dobré do nového roku, veľa pozitívnych príspevkov na webe, šťastné výpravy na Východ a veľa prachu z ciest na topánkach.

 

Ako videla priebeh roka 2013 Aljazeera (Video):

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.