Pomaly sa k nám približuje magický dátum 11.november 2011. Práve v tento deň by malo byť vyhlásených 7 prírodných divov sveta. Táto myšlienka vznikla už v roku 2007 po tom ako švajčiarska nadácia New7Wonders zorganizovala voľbu nových siedmych divov sveta, ktoré mali byť akousi modernizáciou slávnych siedmych divov starovekého sveta spísaných Antipatrom zo Sidónu v roku 130 pred Kr. Nominácia sa nevyhla ani svetu Arábie a jej tesnej blízkosti…
V symbolický dátum 7.júna 2007 bolo v portugalskom Lisabone vyhlásených nových sedem divov sveta. Zanedlho vznikol ďalší nápad, ktorý má za úlohu vybrať sedem prírodných divov sveta. Rozsiahla celosvetová kampaň rozpútala veľké hľadanie prírodných pokladov a ľudia z celého sveta posielali svoje návrhy. Z vyše 440 prvotných návrhov prírodných zaujímavostí bolo odbornou porotou vybraných najprv 77 semifinálových nominácií. V roku 2009 porota po zohľadnení internetového hlasovania oficiálne oznámila 28 finálových kandidátov, z ktorých vzíde 11.novembra 2011 sedem prírodných divov sveta. Medzi finálovú dvadsaťosmičku sa dostali okrem iného aj štyria zástupcovia z Blízkeho východu a blízkeho okolia (ostrov Bu Tinah neďaleko brehov Abu Dhabi, preslávené Mŕtve more, libanonská jaskyňa Jeita a azerbajdžanské bahenné sopky). Pred bránami finále zostali aj ďalšie prírodné poklady tejto oblasti – saudskoarabská oáza Al-Hasa, jordánske údolie Wadi Rum a tiež pakistanské jazero Saiful.
Ostrov Bu Tinah – Spojené arabské emiráty
Neďaleko západných brehov metropoly Spojených arabských emirátov Abu Dhabi sa nachádza jedinečné prírodné bohatstvo – neobývaný ostrov Bu Tinah, ktorý je ešte aj v tejto rušnej dobe stále absolútne nedotknutý ľudskou činnosťou. Obdivuhodná príroda robí z tohto ostrova unikátne laboratórium plné života, ktoré má nezanedbateľný význam pri skúmaní klimatických zmien. Ľudstvo sa má ešte veľa čo učiť od tohto ostrovného nerušeného raja ohľadom ochrany a udržiavaní životného prostredia. Prírodné prostredie Bu Tinah je príznačné plytčinami, podmorskými lúkami a vysokými mangrovníkmi, ktoré rastú uprostred rozsiahlych korálových útesov. Ostrov a okolité more je domovom nádherného, avšak ohrozeného morského života – vodné vtáctvo (vrátane plameniakov a kršiakov), rôzne druhy delfínov a kriticky ohrozené karety. Okolie Bu Tinah je domovom druhej najväčšej koncentrácie populácie dugongov (známe tiež pod označením morské kravy). Ostrov Bi Tinah, preslávený svojou živočíšnou a rastlinnou rozmanitosťou, je súčasťou Marawhskej morskej biosférickej rezervácií – najväčšou morskou rezerváciou v tejto oblasti.
Mŕtve more – Palestína, Izrael, Jordánsko
Jordánske údolie skrýva jedno z najpozoruhodnejších miest na svete – Mŕtve more, ktoré sa rozkladá medzi trojicou štátnych útvarov – Palestína, Izrael a Jordánsko. Toto preslávené slané bez odtokové jazero sa nachádza v hĺbke 423 metrov pod úrovňou mora, vďaka čomu je práve toto územie považované za najnižšie položené miesto na celom zemskom povrchu. Jeho rozmery a tvar sa neustále menia v dôsledku postupného vysychania.. Salinita Mŕtveho mora činí 33,7%, čo je 8,6-násobne viac ako slanosť svetového oceánu. Vysoká slanosť jazera znemožňuje akýkoľvek život vodných rastlín a živočíchov – z čoho pochádza aj jeho názov „mŕtve more“. Vďaka tomuto nehostinnému prostrediu voči všetkému živému (a teda aj voči baktériám a alergénom) sa toto jazero s množstvom minerálov stalo vyhľadávaným liečebným strediskom. Lákavou turistickou atrakciou je okrem iného aj fakt, že Mŕtve more nadľahčuje a aj bez plávania udrží ľudí na hladine, čo je dôsledkom vysokej hustoty vody a tiež vyššie pôsobenie vztlakovej sily.
Jaskyňa Jeita – Libanon
Jednou z najpôsobivejších jaskýň sveta je bez pochýb slávna krasová jaskyňa Jeita, ktorá sa nachádza v údolí psej rieky (Nahr al-Kalb) necelých 20 km severne od libanonského hlavného mesta Bejrút. Táto rozsiahla jaskyňa je v skutočnosti tvorená dvojicou vzájomne prepojených vápencových jaskýň (vrchná a spodná), ktorých celková dĺžka je až vyše 9 km. Spodnou časťou jaskyne preteká asi 6,2 km dlhá rieka, po ktorej sa návštevníci plavia na loďke a pritom majú možnosť obdivovať rôznorodé jaskynné útvary. Činnosťou vody sa vo vápencových jaskyniach vytvorili rôzne klenby s typickými kryštalickými stalaktitmi, stalagmitmi a ďalšími rozmanitými jaskynnými útvarmi. Jeita sa okrem iného pýši ešte ďalšou výnimočnosťou – práve tu sa totiž nachádza najväčší stalaktit na svete, ktorého dĺžka dosahuje až neuveriteľných 8,2 m.
Bahenné sopky v Gobustane – Azerbajdžan
Asi 60 km juhozápadne od hlavného mesta Azerbajdžanu sa v okolí mesta Gobustan rozprestiera zaujímavá krajina, ktorá je pozoruhodná najmä tzv. bahennými sopkami. Týmto pojmom sa označujú mierne kopcovité vyvýšeniny, v ktorých sa vplyvom plynov a vodnej pary vytvára ílovité bahno. Následne je toto tekuté bahno vyplavované prostredníctvom splošteného kužeľa pripomínajúceho sopky. Predpokladá sa, že na celom svete sa nachádza približne len 700 bahenných sopiek. Ich najväčšia koncentrácia na svete je v krajinnej rezervácií Gobustan neďaleko Kaspického mora, kde sa podľa odhadov sústreďuje pravdepodobne až 400 sopiek (teda viac ako polovica bahenných vulkánov celého sveta). Malé sopečné erupcie sú na dennom poriadku, čo spôsobujú najmä rozsiahle podzemné ložiská aktívnych plynov a ropy. Riedke bahno vytekajúce z kráterov je prekvapivo chladné a má pomerne nízku teplotu (len okolo 3°C). V roku 2001 sa jeden z gobustanských vulkánov dostal aj do svetových médií po tom ako sa z neho nečakane začali valiť potoky bahna a obrovské plamene šľahali až do výšky 15 metrov.
Konkurencia však bude vysoká – vo finálovej 28-člennej nominácií sa okrem štyroch blízkovýchodných kandidátov nachádzajú aj ďalšie očarujúce krásy sveta: talianska sopka Vezuv, švajčiarsko-talianska hora Matterhorn, nemecký Čierny les, poľské Mazurské jazerá, írske útesy Moher, kanadský záliv Fundy, americký Veľký kaňon, portorický les El Yunque, juhoamerická Amazónia, venezuelské Anjelské vodopády, argentínsko-brazílske vodopády Iguazu, ekvádorské ostrovy Galapágy, juhoafrická Stolová hora, tanzánijská hora Kilimandžáro, ostrovná krajina Maledivy, bangladéšsko-indický les Sundarbans, juhokórejský ostrov Jeju, taiwanské pohorie Yu Shan, vietnamská zátoka Ha Long, filipínsky národný park Puerto Princesa, indonézsky národný park Komodo, austrálska skalnatá vyvýšenina Uluru, novozélandský fjord Milford Sound a oceánska Veľká korálová bariéra.
Hlasovanie aj naďalej prebieha, ak máte záujem sa zúčastniť a podporiť svoje obľúbené svetové prírodné scenérie, môžete tak urobiť na stránke www.new7wonders.com. Sedem divov prírodného sveta spoznáme presne 11.novembra 2011.
foto: new7wonders.com, Gobustan (A.Kubuš)