Postavenie a práva žien v konzervatívnej Saudskej Arábii sú mediálne často diskutované témy. Kým v iných blízkovýchodných krajinách dostala táto tematika priestor aj v domácej kinematografii, v prípade Saudskej Arábie sme na to museli kvôli neexistenicii domácej tvorby dlho čakať.
V roku 2012 bol natočený, výlučne na predmestí Rijádu, prvý saudský celovečerný film s názvom Wadjda (Wadžda). Príprava filmu trvala až 5 rokov kvôli finančným ťažkostiam a komplikáciám so saudskými úradmi. Herecké obsadenie je čisto amatérske (postavy vystupujúce vo filme nemajú za sebou hereckú minulosť), čo robí film ešte hodnotnejším a vzácnejším.
Saudská režisérka žijúca v Bahrajne, Haifaa Al Mansour sedela počas natáčania v aute a pokyny kameramanom pri natáčaní scén na ulici dávala cez vysielačku. Kým v Saudskej Arábii je film zakázaný, na rôznych svetových filmových festivaloch zabodoval a získal popredné ocenenia.
Posolstvo filmu je jednoznačné – odmietanie konzervatívnych pravidiel obmedzujúcich postavenie žien, túžba po rovnoprávnosti a slobodnejšom živote v tejto krajine. Hlavnou hrdinkou filmu je trinásťročná Wadžda, ktorá žije so svojou krásnou matkou a nespokojným otcom na predmestí Rijádu. Jej najväčším snom je bicykel z neďalekého obchodu, na ktorý ale nemá peniaze a v tom čase ani nebolo ženám dovolené jazdiť na bicykli. Tento sen považovala jej matka za absurdný, sebavedomá Wadžda to ale nevzdáva a prihlási sa do súťaže v recitácii Koránu, kde je hlavnou cenou suma potrebná na kúpu bicykla. V závere filmu Wadžda súťaž vyhrá a riaditeľke školy prezradí na čo využije peniaze, ktorá sa zhrozí a presviedča ju, že by bolo lepšie venovať peniaze Palestínčanom…
Film v arabčine s anglickými titulkami zaujme nielen príbehom, ale aj autentickosťou a sympatickými hereckými výkonmi mladej Wadždy, jej matky a prísnych učiteliek v škole. Na hodinu a pol sa aspoň v mysli presuniete do Saudskej Arábie a nad filmom budete rozmýšľať ešte dlho po jeho skončení.
IMDB link: http://www.imdb.com/title/tt2258858/