V Líbii to vrie a pozorovatelia za dodržiavanie ľudských práv hlásia už takmer stovku mŕtvych po tom čo sa obranné zložky snažia prekaziť demonštrácie Kaddáfiho odporcov. Ten vládne krajine už dlhých 41 rokov, keď sa v roku 1969 ujal vlády po štátnom prevrate.
Podľa pozorovateľov za dodržiavanie ľudských práv prišlo o život za posledné tri dni protestov najmenej 84 ľudí. Doktor Wuwufaq al-Zuwaíl sa pre televíziu Al-Džazíra vyjadril, že v piatok po najväčšom strete medzi demonštrantmi a políciou videl v nemocnici najmenej 70 mŕtvych tiel. Povedal tiež, že obranné zložky bránili lekárom prístup na miesta stretov. Líbyjská vláda následne zablokovala televízny signál katarskej televízie a ľudia hlásili výpadky aj telefónnych sietí a internetu. To sťažovalo overovanie správ a vnieslo chaos do toho, čo sa v krajine naozaj deje.
Najhoršia situácia je v druhom najväčšom líbyjskom meste Bengházi, východne od hlavného mesta. Protestujúci sa tu zúčastnili na pohrebe mŕtvych demonštrantov a pri tejto udalosti sa dostali pod paľbu. Niektorí ľudia dokonca prirovnávajú udalosti v Bengházi k masakru po tom čo videli ako zastrelili štyroch demonštrantov. „Kde sú Spojené štáty, kde je Obama, kde je zvyšok svet keď umierajú naši ľudia priamo v uliciach?“ pýtal sa v televízii Mohammed el-Bergawí, ktorý sa zúčastnil protestov. Podľa viacerých zdrojov prišli v Bengházi o život 35 ľudí.
Desaťtisíce protivládnych demonštrantov volali po odchode Muammara Kaddáfiho už aj vo štvrtok, kedy sa ulicami prehnal dav ľudí počas tzv. „dňa hnevu“. Aj na tomto príklade vidno, že Líbyjčania hľadali inšpiráciu v oboch susedných krajinách, kde sa ich obyvateľom podarilo zvrhnúť Ben Alího aj Hosního Mubaraka. Podporovatelia vládnuceho režimu sa tiež dostali do ulíc v piatok a so sebou niesli transparenty a kričali heslá na podporu Kaddáfiho. Objavili sa aj v hlavnom meste Tripolise, kde obkľúčili Kaddáfiho limuzínu, aby mu ukázali, že stoja za ním. V Tripolise si stále drží veľkú podporu miestnych obyvateľov.
Pouličné strety si vyžiadali ľudské životy vo viacerých líbyjských mestách. Okrem Bengházi, kde majú odporcovia režimu už tradične najväčšie zastúpenie hlásili mŕtvych aj z mesta Bayda, kde dokonca odstúpil regionálny šéf obrany. Opozičné skupiny tvrdia, že obyvatelia Baydi sa spojili s miestnou políciou, snažili sa prevziať kontrolu nad mestom a dostali sa do tvrdej potýčky s vládnymi milíciami. Mŕtvych demonštrantov hlásili aj z miest Zentán, Ridžbán a Gerján.
Politickí analisti hovoria o tom, že bohatstvo krajiny spojené s ropou by mohla dať vláde výhodu nad hladkým priebehom a zahladiť sociálne problémy, čím by sa mohla Líbya vyhnúť revolte po vzore Egypta. Kaddáfiho odporcovia si želajú politickú slobodu, rešpektovanie ľudských práv a skoncovanie s korupciou. Vláda navrhla zdvojnásobenie platov pre ľudí zamestnaných vo vládnom sektore a sľúbila prepustenie 110-ich ľudí spájaných s protivládnou činnosťou.