Minulý týden obvinila syrská strana některé členy libanonského politického hnutí Mustaqbal z podpory a rozdmýchávání protestů v Sýrii. Tomuto obvinění předcházelo údajné doznání tří mužů, kteří měli přes prostředníka obdržet od Džamála Džarráha, poslance za jmenované hnutí, peníze a zbraně, aby je použili proti syrskému režimu. Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat a Džamál Džarráh takové obvinění popřel. „Nemáme ani možnost ani záměr zasahovat do syrských vnitřních záležitostí,“ řekl Džarráh pro televizi LBC.
Podle reportáže syrské státní televize mělo toto hnutí zájem o destabilizaci politické scény v Sýrii již v roce 2006. Jeho lídr Saad Harírí měl navštívit americkou ambasádu v Bejrútu a kontaktovat několik arabských skupin, včetně Muslimských bratrů a bývalého viceprezidenta Abdul Halíma Chaddáma, který žije nyní v exilu, aby pomocí destabilizace v zemi se oslabily svazky mezi Sýrií a Íránem.
V únoru 2005 zahynul během atentátu bývalý libanonský premiér a otec Saada Harírího Rafík a tehdy byl z této tragické smrti obviněn syrský režim. Od obvinění se nakonec ustoupilo pro nedostatek důkazů a syrsko-libanonské vztahy se znovu zlepšily. Když se Saad Harírí stal v roce 2009 premiérem, ustoupil od protisyrské rétoriky a dokonce několikrát navštívil Damašek. Když ale jeho vláda letos v lednu padla, neváhal se znovu obout do syrského vedení a jeho vztahů s hnutím Hizballáh.
Na hranicích mezi oběma státy se nyní hromadí automobily, které jsou důkladněji prohledávány kvůli podezření z pašování zbraní do Sýrie. Syrští pohraničníci nyní obezřetněji hlídají všechny hraniční přechody. Podle syrské televize se v sobotu našel velký počet zbraní v jednom z iráckých kamiónů směřujícím do Sýrie.